Smaller Default Larger

Historyczny korowód, wystawa z okazji 570. rocznicy erygowania dąbróweckiej parafii, atrakcje dla dorosłych i dzieci zgromadziły na festynie dziesiątki mieszkańców naszej gminy oraz gości.

Impreza była jednym z większych przedsięwzięć projektu „Śladami historii Dąbróweckiej Ziemi”. Od kilku miesięcy realizowane są różnorodne działania związane z historią gminy Dąbrówka. Projekt zakończy się sesją naukową i wystawą archiwalnych dokumentów i zdjęć. Całość koordynuje Gminne Centrum Kultury pod dyrekcją p. Anny Manieckiej. Patronat honorowy pełni Wójt Gminy Dąbrówka Tadeusz Bulik.


Festyn 3 czerwca rozpoczęła msza dziękczynna za 570 lat istnienia parafii. Eucharystię celebrowaną przez ks. proboszcza Jerzego Mackiewicza uświetnił chór wykonujący chorały gregoriańskie. Niezwykłego, mistycznego klimatu nadały też modlitwy w j. łacińskim.
Dary do ołtarza nieśli wójt Tadeusz Bulik, Przewodnicząca Rady Gminy Dąbrówka Agnieszka Gryglas. Towarzyszyła im szlachecka eskorta w strojach z epoki.

Po zakończeniu nabożeństwa spod kościoła ruszył historyczny korowód. Słowiańscy wojowie, średniowieczne damy dworu, dystyngowani Sarmaci oraz ułani na koniach robili niesamowite wrażenie. Orszak przeszedł ul. Kościelną i Kościuszki na plac przy nowowybudowanej hali sportowej. Tu rozpoczął się festyn podzielony na pięć bloków historycznych; poczynając od epoki Słowian na czasach współczesnych kończąc.

Dla najmłodszych było spotkanie z Kotem w Butach, który przebył z dziećmi wędrówkę po różnych krajach. Słowiańscy wojownicy zaprezentowali pokaz walk z użyciem różnych rodzajów broni. Odważniejsi z widzów, mogli stawić czoła wojownikom i spróbować rozbić blokadę z ogromnych, drewnianych tarcz. Ci zaś, którzy woleli coś mniej bolesnego, mogli zatańczyć w rytm słowiańskich melodii.
Blok średniowieczny poprowadziła dama z epoki. Widzów zaciekawił pokaz walk
rycerskich na miecze i topory oraz zabawne scenki o rycerzach i pięknych
białogłowach. Chętni mogli wziąć udział w nauce tańca średniowiecznego, obejrzeć pokaz mody średniowiecznej oraz prezentację żonglerki flagami.
Niemałą atrakcją były stoiska rzemieślnicze, wśród których przybyli mogli wybić sobie denar Mieszka I, zobaczyć w jaki sposób wykuwano kiedyś groty i miecze, postrzelać z łuku, wylepić dzbanuszek na kole garncarskim, przymierzyć zbroję rycerską, spróbować swoich sił w kaligrafii, skosztować staropolskich dań z kuchni obozowej czy nawet zakuć się w dyby.

„Legenda o powstaniu parafii w Dąbrówce” zainscenizowana przez klasę I prowadzoną przez p. Marzenę Przybysz w dąbróweckiej podstawówce zgromadziła liczną widownię. Mali aktorzy – niczym najlepsi profesjonaliści - przedstawili historię powstania naszej parafii. Przedstawienie publiczność nagrodziła gromkimi brawami.
Podczas imprezy nie mogło zabraknąć również występu sekcji karate działającej przy GCK. Karatecy, pod kierunkiem Cezarego Szemraja, zaprezentowali niezwykle widowiskowy pokaz swoich umiejętności.
Humorystycznym akcentem imprezy był występ ”Na szlachecką nutę” ,
podczas którego piękna Danuśka i mężny Gerwazy umilali czas publiczności żartobliwymi konkursami i zabawami. Ale cóż to by było za spotkanie z parą szlachecką bez odtańczenia poloneza rodem z „Pana Tadeusza”. Gdy taniec
dobiegł końca, zaczęła się prawdziwa zabawa. Danuśce i Gerwazemu zawtórowała „szlachecka kompania”, która zaprezentowała pokaz walk z okresu Rzeczpospolitej Szlacheckiej. Pięknie wyszywane stroje i sprawność przystojnych sarmatów we władaniu szablą, stworzyły niezwykłe widowisko.
XX wiek powitał nas spektakularną inscenizacją walki 1920 roku w wykonaniu Stowarzyszenia Miłośników Kawalerii im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich z Kobyłki. Ułani zaprezentowali także pokaz swojej sprawności. Skoki na koniach przez płonące stogi, władanie lancą, cięcia szablą, musztra kawaleryjska czy szarża ułańska dodały ognia całemu widowisku. Akcentem kończącym tę część był koncert polskiej pieśni patriotycznej w wykonaniu solistów Warszawskiej Opery Kameralnej.
Zbliżając się ku końcowi festynu, organizatorzy przygotowali jeszcze dwa wyjątkowe
występy. Pierwszym z nich był koncert zespołu Żuki wykonującego piosenki grup muzycznych lat 60. i 70., przede wszystkim legendarnych The Beatles oraz Czerwonych Gitar.
Na sam koniec zaprezentowano najbardziej spektakularny pokaz – teatr ognia
zatytułowany „Ogień krzyżackiego gniewu”. Nawet deszcz nie przeszkodził zakutym w zbroję rycerzom walczącym na płonące miecze, które w ciemności nocy, malowały niesamowite obrazy. A wszystko to przy rozbrzmiewającej w tle tajemniczej legendzie rycerskiej.

Podczas festynu wręczono nagrody laureatom konkursów realizowanych przez GCK w ramach edukacyjnych działań projektowych. Działania te trwały kilka miesięcy i były skierowane do dzieci przedszkolnych i młodzieży szkolnej z terenu gminy Dąbrówka. Kilkumiesięczne zaangażowanie pracowników Gminnego Centrum Kultury oraz wkład nauczycieli i uczniów z naszych szkół i przedszkoli, pozwoliły przeprowadzić niezwykle istotne przedsięwzięcia edukacyjne. Zaowocowały one nie tylko gruntowniejszym poznaniem dziejów ziemi dąbróweckiej ale i zebraniem nowych, niepublikowanych wcześniej, faktów dotyczących historii gminy.
Powstały niezwykle interesujące prace plastyczne, fotograficzne, multimedialne oraz literackie i dziennikarskie. Najlepsze z nich można było podziwiać na wystawie.

Szczególnym wydarzeniem festynu 3 czerwca była wystawa poświęcona 570. rocznicy erygowania parafii w Dąbrówce. Spotkała się nie tylko z dużym zainteresowaniem, ale i wzbudziła olbrzymie emocje. Zgromadzone zostały na niej eksponaty kościelne, najstarsze pochodzące z XVII wieku. Wśród nich znalazły się dokumenty, rzeźby, obrazy, drogocenne ornaty – w tym ornat z inicjałami króla Stanisława Augusta Poniatowskiego - ławy kościelne. Zwiedzający z dużym zainteresowaniem oglądali wystawę fotografii przedstawiających wnętrze kościoła. Nie kryli wzruszenia spoglądając na stare fotografie dokumentujące przywiązanie mieszkańców ziemi dąbróweckiej do wiary i do swojej świątyni. W tej części wystawy prezentowane były zdjęcia z uroczystości kościelnych, pamiątki I Komunii Świętej, portrety księży i innych osób związanych z parafią.

Ogromne emocje wywołała część wystawy zatytułowana „Sprawdź czy
Twój dziadek dał składkę na plebanię”. Zaprezentowano na niej, odnaleziony kilka dni przez festynem, dokument z 1899 r. „Składka morgowego na budowę plebanii w Dąbrówce”. W świetnie zachowanym rękopisie można przeczytać nazwiska mieszkańców poszczególnych miejscowości wchodzących w skład parafii, którzy wpłacali po kilka rubli na budowane wówczas mieszkanie dla duchownych.
Zwiedzający wystawę z dużą wnikliwością szukali nazwisk swoich dziadków w dokumencie z 1899 roku.
Część eksponatów prezentowanych na wystawie odnaleziono kilka dni przed jej organizacją. Rzeźby św. Rocha i św. Floriana z XVIII wieku; obraz z XVII wieku św. Anny z Dzieciątkiem i Madonną - są w dramatycznym stanie. Te - jeszcze do niedawna - przedmioty kultu wymagają gruntownej renowacji. Mamy nadzieję, że wystawa przyczyni się do zebrania odpowiednich funduszy przeznaczonych na ten cel.

Podziękowania za pomoc w organizacji imprezy, kierujemy do pracowników
Zakładu Gospodarki Komunalnej, Urzędu Gminy w Dąbrówce, Ośrodka Pomocy Społecznej, Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli oraz strażaków z OSP w Dąbrówce. Dziękujemy również ks. proboszczowi Jerzemu Mackiewiczowi i ks. Robertowi Gutowi za udostępnienie materiałów i eksponatów do wystawy.

Dziękujemy również naszym sponsorom, którzy ufundowali plac zabaw dla dzieci,
a w szczególności firmom:

Inter-Europol Piekarnia Szwajcarska S. A., Marki
Eugeniusz Pogorzelski Zakład Usług Techniczno-Handlowych EKO-BUD, Wyszków
Hanna i Józef Paziowie P.U.H. „PABUD”, Lasków

Mariola i Tadeusz Rudzińscy Zakład Elektroenergetyczny ELTAR, Niegów
Edyta i Sylwester Kryszkiewiczowie, PPHU REKPOL, Dąbrówka
Maria, Jacek, Adam, Piotr Skłodowski F.H.U. AGBUD, Karpin
Wacław Zieliński i Sylwester Szczęsny Cegielnia Polowa "WIS"- Szczęsny, Guzowatka
Teresa i Mirosław Świętochowscy, Cegielnia "MIREX", Chajęty
Maria i Wiesław Wilkowscy, Wypiek i sprzedaż ciast, Guzowatka
Halina i Krzysztof Królik Zakład Ubezpieczeń, Firma Transportowa, Lasków
Ewa i Krzysztof Sadowscy, Sklep spożywczo-przemysłowy, Dąbrówka
Ewa Wojsznis-Borkowska, Apteka w Dąbrówce, Dąbrówka

Festyn zorganizowano w ramach projektu historycznego „Śladami historii Dąbróweckiej Ziemi”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER (działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”) Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 i był zorganizowany przy udziale finansowym Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich , Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Współorganizatorem festynu historycznego „Śladami historii dąbróweckiej ziemi” była Lokalna Grupa Rybacka Zalew Zegrzyński – stowarzyszenie powołane dla wspierania i aktywizacji mieszkańców obszaru Jeziora Zegrzyńskiego, miejscowych samorządów, przedsiębiorstw i organizacji pozarządowych.

 

 

Festyn zorganizowano w ramach projektu historycznego „Śladami historii Dąbróweckiej Ziemi”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER (działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”) Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 i był zorganizowany przy udziale finansowym Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich , Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Loga_1


Współorganizatorem festynu historycznego „Śladami historii dąbróweckiej ziemi” była Lokalna Grupa Rybacka Zalew Zegrzyński – stowarzyszenie powołane dla wspierania i aktywizacji mieszkańców obszaru Jeziora Zegrzyńskiego, miejscowych samorządów, przedsiębiorstw i organizacji pozarządowych.

Loga_2

001
001
002
002
003
003
004
004
005
005
006
006
007
007
008
008
009
009
010
010
011
011
012
012
013
013
014
014
015
015
016
016
017
017
018
018
019
019
020
020
021
021
022
022
023
023
024
024
025
025
026
026
027
027
028
028
029
029
030
030
031
031
032
032
033
033
034
034
035
035
036
036
037
037
038
038
039
039
040
040
041
041
042
042
043
043
044
044
045
045
046
046
047
047
048
048
049
049
050
050
051
051
052
052
053
053
054
054
055
055
056
056
057
057
058
058
059
059
060
060
061
061
062
062
063
063
064
064
065
065
066
066
067
067
068
068
069
069
070
070
071
071
072
072
073
073
074
074
075
075
076
076
077
077
078
078
079
079
080
080
081
081
082
082
083
083
084
084
085
085
086
086
087
087
088
088
089
089
090
090
091
091
092
092
093
093
094
094
095
095
096
096
097
097
098
098
099
099
100
100
101
101
102
102
103
103
104
104
105
105

Gminna Biblioteka Publiczna

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31