Smaller Default Larger

Uroczyste obchody 101 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, rozpoczęły się wspólnym odśpiewaniem przez licznie zebranych mieszkańców Gminy Dąbrówka - Mazurka Dąbrowskiego w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu” oraz Mszą Świętą w intencji Ojczyzny.

Wielkie widowisko historyczne „Policjanci w obronie Ojczyzny w 1939r.” w gminie Dąbrówka z okazji 80 rocznicy wybuchu wojny światowej i 100 rocznicy powołania policji państwowej.

W sobotę 24 sierpnia w Kuligowie – miejscu szczególnym dla policji na mapie Polski, odbyło się wyjątkowe widowisko historyczne obrazujące walki nad Pilicą w dniach 02-07 września 1939 r, kiedy to bohatersko broniono przeprawy miedzy Nowym Miastem a Białobrzegami. W ówczesnych walkach Wojsko Polskie wspomogła 3 Kompania Grupy Rezerwy Policyjnej z Golędzinowa pod dowództwem aspiranta (podporucznika) Jana Piwnika, późniejszego kapitana Wojska Polskiego, Cichociemnego i partyzanta o pseudonimie „Ponury”. Celem inscenizacji walki z kampanii wrześniowej było upamiętnienie heroicznej obrony i wspólnych działań wojennych żołnierzy i policjantów II Rzeczypospolitej.
Tegoroczne obchody zostały objęte honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego i tradycyjnie zainaugurowała je uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny i jej Obrońców w kościele p.w. Matki Bożej Loretańskiej w Kuligowie.

W sobotę 11 maja odbyły się uroczystości związane z obchodami 75 rocznicy zrzutu Cichociemnych - skoczków i sprzętu na placówkę odbioru „Imbryk” pod Kołakowem, w ramach operacji lotniczej „Weller 2”. Rocznicowe obchody odbyły się pod honorowym patronatem Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka.

W sobotnie popołudnie 11 maja odbył się 4 Bieg Terenowo - Przełajowy towarzyszący obchodom wydarzenia „Weller 2. Kołaków ’44”. Bieg wyjątkowy, bo w hołdzie Cichociemnym Żołnierzom Armii Krajowej, którzy w 1944 roku zostali zrzuceni na placówkę odbiorczą „Imbryk” w Kołakowie. Tego roku, wzięło w nim udział aż 578 uczestników!

Podczas obchodów Weller 2. Kołaków ’44 odbyła się prapremiera musicalu „Skok w Mroku”. Było to niezwykłe przedsięwzięcie artystyczne, w którym wystąpili amatorzy, mieszkańcy naszej gminy reżyserowani przez Huberta Zimoląga.
Dzięki temu spektaklowi mogliśmy przekonać się jak zdolnych i utalentowanych mieszkańców posiada gmina Dąbrówka, ponieważ występ ten przygotowano w rekordowa krótkim czasie. Próby rozpoczęły się w lutym i odbywały się zaledwie 2 razy w tygodniu. Nad powodzeniem tego projektu oprócz reżysera czuwali: Adam Sławiński, który zajął się opracowaniem muzycznym oraz Artur Kowalski – choreograf.

Majowe obchody, jak co roku rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Dąbrówce.
Po wspólnej modlitwie wszyscy udali się pod pomnik Tadeusza Kościuszki oraz pod kamień upamiętniający postać porucznika Zygmunta Siennickiego zamordowanego w Charkowie w 1940 r. W imieniu mieszkańców kwiaty złożyli: Wójt Gminy Dąbrówka- Radosław Korzeniewski i Zastępca Wójta Gminy Dąbrówka- Dorota Wróbel, radni Andrzej Marcinkeiwicz, Helena Kuśkowska, Marek Banasiak oraz delegacja ze Szkoły Podstawowej z Dąbrówki.

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30