Smaller Default Larger
Złożenie kwiatów na grobie
żołnierzy z 1939 roku.
Tadeusz Bulik, Wiesław Wilkowski

11 listopada obchodziliśmy kolejną, 92 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystość rozpoczęliśmy Mszą Świętą, która została odprawiona w kościele parafialnym w Dąbrówce. Po Mszy uczestnicy Obchodów korowodem prowadzonym przez Poczty Sztandarowe szkół i jednostek OSP udali się pod pomnik Tadeusza Kościuszki oraz na cmentarz parafialny, gdzie oddano hołd żołnierzom z 1939 roku.

Dobrze jest miewać wzgląd na autora,
Kiedy się czyta - cóż za rzecz przedziwna
Czytanie! - jako gałązka oliwna
Lub migdałowy kwiat.

Cyprian Kamil Norwid

Od wielu lat w Gminie Dąbrówka odbywają się uroczystości poświęcone wielkiemu artyście, poecie Cyprianowi Kamilowi Norwidowi. Jest to poeta szczególnie związany z ziemią dąbrówecką dlatego też pamięć o nim jest wciąż żywa.

Poczty sztandarowe

3 maja 2010 r. w Gminie Dąbrówka odbyły się szczególne Uroczystości Patriotyczne. Obchody 219 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęła uroczysta Msza Św. odprawiona w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Dąbrówce. Jej intencja była bardzo szczególna gdyż oprócz modlitwy za Ojczyznę, zgromadzeni wierni modlili się także za wszystkie ofiary 70 rocznicy zbrodni katyńskiej 1940 roku a szczególnie za porucznika Zygmunta Siennickiego.

Image
Poczty sztandarowe

18 kwietnia byliśmy uczestnikami uroczystości upamiętniającej 66 rocznicę zrzutów żołnierzy „Cichociemnych” na placówkę odbiorczą "Imbryk" pod Kołakowem.

Operacja z ich udziałem miała miejsce pomiędzy Kołakowem i Ostrówkiem w nocy z 9 na 10 kwietnia 1944 r. Polegała na zrzucie żołnierzy oraz broni. Tamtej nocy spadochroniarze z ładunkiem wylądowali w lesie. „Leśni żołnierze” po jego odbiorze załadowali zrzutową broń i dostarczyli do pobliskiego schronu, a spadochroniarzy odprowadzono do wyznaczonych kwater.

11 kwietnia o godz. 16.00 w Kościele Podwyższenia Krzyża Św. w Dąbrówce z inicjatywy władz samorządowych odbyła się uroczysta Msza Św. Wierni modlili się w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II oraz ofiar tragicznie zmarłych w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Po Mszy Św. odbyło się czuwanie modlitewne przygotowane przez młodzież naszej parafii połączone z prezentacją fragmentów filmu „Świadectwo”, które ukazywało najważniejsze przesłania Ojca Św. Czuwanie zakończyło się koronką do Miłosierdzia Bożego i Apelem Jasnogórskim.

Gminna Biblioteka Publiczna

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31