Smaller Default Larger
Ojczyzny mojej stopy okrwawione
Włosami otrzeć na piasku
Padam: lecz znam jej i twarz i koronę
Słońca słońc blasku

Cyprian Kamil Norwid

Chłodny listopadowy wieczór najbardziej ujmuje nas swoim urokiem, kiedy obserwujemy go przez okno- siedząc w domu z kubkiem ciepłego kakao w dłoniach. Nieliczni decydują się wtedy na opuszczenie ciepłego gniazdka i uczestnictwo w jakimkolwiek przedsięwzięciu narażającym nas na przeziębienie. Co mogłoby skłonić ludzi do wyjścia z domu? Okazuje się, że oddanie Ojczyźnie- patriotyzm- w zupełności wystarcza.

 
C. K. NorwidSamorząd Województwa Mazowieckiego uchwałą z dnia 29 października 2001 roku ustanowił Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida przyznawaną za wybitne dzieło bądź kreację, artystom tworzącym lub mieszkającym na Mazowszu. Nagrody przyznawane są corocznie w czterech kategoriach: muzyka, sztuki plastyczne, literatura i teatr.(…) Od 2005 roku także Nagroda Specjalna za całokształt twórczości.


www.norwid.mazovia.pl

 

190 lat temu w małej wiosce Laskowo – Głuchy przyszedł na świat Cyprian Ksawery Gerard Walenty Norwid.

25 września 2011 r. społeczność Dąbrówki po raz kolejny uczciła pamięć tego wielkiego poety, myśliciela, artysty, syna ziemi dąbróweckiej. Dzięki współpracy księży z Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego, szkoły podstawowej, gimnazjum, Gminnego Centrum Kultury oraz Samorządu Dąbrówka odbyła się skromna uroczystość upamiętniająca narodziny i chrzest Norwida.


Trojany to jedna z największych miejscowości Gminy Dąbrówka, w której jednak brakowało miejsca, gdzie można by było zorganizować zebranie, uroczystość rodzinną lub imprezę kulturalną. Dlatego z inicjatywy władz gminnych, radnego P. Kazimierza Banasiaka oraz Zarządu Wspólnoty Gruntowej podjęto starania w kierunku pozyskania nieruchomości pod przyszłą świetlicę wiejską. W wyniku tych działań w 2004 roku doszło do przejęcia przez wspólnotę wsi Trojany działki po byłej Szkole Podstawowej.

foto_186520 maja 2011r. w Dąbrówce odbyły się uroczystsze obchody 128. rocznicy śmierci Cypriana Kamila Norwida wraz z XI Finałem Konkursu Poetyckiego „Cyprian Norwid Poeta Naszej Ziemi”. Głównymi organizatorami obchodów byli: Wójt Gminy Dąbrówka oraz Gminne Centrum Kultury w Dąbrówce. Honorowy patronat nad Uroczystością objęli Pan Adam Struzik - Marszałek Województwa Mazowieckiego, który udzielił również wsparcia finansowego oraz Pan Piotr Uściński - Starosta Powiatu Wołomińskiego- fundator nagród dla laureatów.

foto_01043 maja 2011 roku w Dąbrówce, w 220 Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyła się uroczystość upamiętniająca to wydarzenie. Połączona została ona z obchodami Święta Strażaków. W Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego wierni modlili się w intencji Ojczyzny, władz samorządowych oraz podopiecznych Św. Floriana.

foto_0104„ Santo Subito”
„Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!”
— Jan Paweł II


W życiu człowieka ważny jest wzór do naśladowania. Niekwestionowanym autorytetem dla każdego z nas jest Jan Paweł II, jego życie przepełnione modlitwą i pracą, ogromny szacunek i troska o człowieka oraz bezgraniczna ufność Bogu i Maryi.

Tegoroczne obchody upamiętniające 67 rocznicę zrzutu żołnierzy Cichociemnych na placówkę odbiorczą "Imbryk" pod Kołakowem zbiegły się z datą pierwszej rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem, która miała miejsce 10 kwietnia 2010 roku.

Gminna Biblioteka Publiczna

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31