13 kwietnia byliśmy uczestnikami uroczystości upamiętniającej 64 rocznicę zrzutów przez żołnierzy cichociemnych na placówkę odbiorczą "Imbryk" pod Kołakowem.
Cichociemni to nazwa specjalnego oddziału polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, przeznaczonego do szkolenia i przygotowywania kadr dowódczych oraz żołnierzy wywiadu i dywersji, kierowanych do walk na terytorium Polski. Pełnili funkcje kierownicze i dowódcze w komórkach dywersji i wywiadu ZWZ-AK. Przewozili rozkazy, sprzęt, pieniądze. Wyróżniali się wyszkoleniem, bojową postawą oraz profesjonalnym podejściem do powierzonych zadań.
Operacja z udziałem cichociemnych miała również miejsce pomiędzy Kołakowem i Ostrówkiem w nocy z 9 na 10 kwietnia 1944 r. Żołnierz Armii Krajowej mieszkający w Dąbrówce, Marian Zadróżny, pseudonim „Sęp” w swych wspomnieniach opisał to zdarzenie: „ Samolot wykonał jeszcze jeden nawrót i z wysokości ok. 1 km oderwały się cztery sylwetki ludzkie ze spadochronami. Gdy cichociemni wylądowali, akowcy ich otoczyli pomagając zdjąć spadochrony i zaraz odprowadzili do wyznaczonych kwater. Tymczasem leśni żołnierze załadowali zrzutową broń na 5 wozów i w sile 20 ludzi dostarczyli ładunek do schronu w stodole „ Sępa”, gdzie zrzut został ukryty. Do godziny 4 uczestnicy akcji powrócili do domów, przebrali się w ubrania świąteczne, aby uczestniczyć w Rezurekcji w kościele parafialnym w Dąbrówce.
Uroczystość rozpoczęła Msza Święta, która odbyła się w Kościele p.w. Miłosierdzia Bożego w Józefowie, odprawiona w intencji walczących i poległych w obronie Ojczyzny. W kościele miał miejsce również koncert pieśni patriotycznych zaprezentowany przez zespół ze Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego z Wołomina. Następnie uczestnicy uroczystości przenieśli się pod pomnik Chwały Oręża Polskiego, gdzie poszczególne delegacje złożyły kwiaty. Wśród zaproszonych był gość honorowy: generał Stefan Bałuk, pseudonim „Starba” - cichociemny, spadochroniarz Armii Krajowej, ostatni żyjący pomnik tamtej akcji. Swą obecnością zaszczycili nas również Jerzy Rękawek i Lech Charewicz-przedstawiciele Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy „AK”, delegacja Wojskowej Formacji Specjalnej „ GROM”, gen. broni –Henryk Tacik, kombatanci z terenu gminy Dąbrówka oraz Czesława Zadróżna- żona Mariana Zadróżnego wraz z synem i wnukami, przedstawiciele Rady Powiatu Wołomińskiego na czele z panem Piotrem Uścińskim, przedstawiciele samorządów sąsiednich gmin oraz samorządu gminy Dąbrówka, dyrektorzy szkół i placówek z terenu gminy, jednostki OSP oraz mieszkańcy. Wartę honorową przy pomniku pełnili żołnierze z 9 Batalionu Łączności w Białobrzegach. Po uroczystości odbyło się spotkanie z kombatantami w Szkole Podstawowej w Guzowatce.