Smaller Default Larger

Dnia 30 września bieżącego roku w Dąbrówce obchodziliśmy 184 rocznicę urodzin i chrztu Cypriana Norwida.
"OĄ Boże... Jeden, Który JESTEŚ - Boże,
Ja także jestem...
choć jestem przez Ciebie."

Cyprian Norwid


Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: Konrad Rytel – Starosta Powiatu Wołomińskiego, Tadeusz Wiśniewski – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Kazimierz Rakowski – Wójt Gminy Klembów, Romuald Zacharski – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Tłuszcz, Mirosław Żurawski – Przewodniczący Rady Gminy, członkowie Komisji Oświaty, Kultury i Sportu. Wśród przybyłych gości znaleźli się również: Jolanta Tlaga – Dyr. Powiatowego Urzędu Pracy w Wołominie, dyrektorzy i przedstawiciele placówek oświatowych i instytucji kultury, pracownicy Urzędu Gminy, członkowie Dąbróweckiego Stowarzyszenia „Ścieżkami Norwida” na czele z Przewodniczącą – Panią Iwoną Bulik, miłośnicy poezji Norwida oraz dzieci i młodzież.
Tegoroczne obchody rozpoczął przemarsz zaproszonych gości, nauczycieli i uczniów do Kościoła Parafialnego. Tam odbyła się Msza Święta w intencji Cypriana Norwida, rodziny Norwidów i Zdzieborskich, którą koncelebrowali: Ks. Stanisław Kuć – Dziekan Parafii Przemienienia Pańskiego w Radzyminie i Ks. Waldemar Kozłowski – Wikary Parafii Dąbrówka. Podniosły charakter Eucharystii nadawała obecność sztandarów Szkół Podstawowych im. C. K. Norwida w Dąbrówce i Dębinkach, Szkoły Podstawowej im. Bitwy Warszawskiej 1920 Roku w Józefowie, Publicznego Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrówce oraz piękny śpiew Pani Marii Olkisz - solistki Teatru Wielkiego.
Po uroczystej Mszy Św. wzbogaconej fragmentami twórczości Norwida, nastąpiło złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą chrzest Poety i na cmentarnej płycie nagrobnej – symbolicznym grobie matki Norwida.
Druga część obchodów rocznicowych miała miejsce w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury. Rozpoczęły się one wystąpieniem siostry Aliny Merdas ze Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa, która zaprezentowała ciekawe refleksje dotyczące twórczości Naszego Wieszcza w prelekcji pt. "Norwid o Eucharystii".

Punktem kulminacyjnym uroczystości, na który wszyscy niecierpliwie czekali, był występ znanego piosenkarza, kompozytora i poety – Stana Borysa.

Artysta to bez wątpienia legenda polskiej piosenki. Jego utwory: "Anna", "Spacer dziką plażą" czy "Jaskółka uwięziona" przeszły do historii polskiej muzyki popularnej. Jest laureatem wielu festiwali piosenki m.in. w Polsce, Belgii, Francji, Grecji, Wenezueli i Irlandii. W 1975 roku wyjechał z Polski i zamieszkał w USA. Tam kontynuował swoją karierę opierając się na poezji Norwida, Leśmiana, Tuwima i Stachury.

W 1983 r. w Chicago, na University of Illinois wyreżyserował sztukę pt. „Norwid i niewola”, która wystawiona była na zakończenie międzynarodowej konferencji, poświęconej Cyprianowi Kamilowi Norwidowi, w 100 – tną rocznicę śmierci Poety. Również w Ameryce powstała sztuka „…piszę pamiętnik artysty – hańba temu, kto o tym źle myśli”, która została nagrana na płytę CD.

W recenzjach, krytyka muzyczna zawsze podkreślała i podkreśla wysoki kunszt wykonawstwa Stana Borysa, jego niepowtarzalny głos i talent łączenia niekonwencjonalnej muzyki z poetyckim tekstem. Tak też było tego pamiętnego popołudnia w sali widowiskowej GCK w Dąbrówce. Artysta zaprezentował nam fragmenty obu spektakli. Recytacja utworów Norwida w wykonaniu Stana Borysa, a szczególnie piosenki „[…coraz to z ciebie jako z drzazgi smolnej]”, "Moja piosnka [Do Kraju Tego]” zapewne na długo pozostaną w pamięci widzów, czego wyrazem były gromkie brawa i owacje na stojąco.

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30