„Listopad to miesiąc
Co z jesienią nam się kojarzy
A my Polacy wiemy,
Że 88 lat temu nasz naród
Na walkę z zaborcą się odważył…”
Aleksandra Jóźwiak
(uczestniczka konkursu „Liryki o Niepodległej” 2006)
Rocznicę tego wielkiego wydarzenia, jakim było odzyskanie niepodległości przez Polskę, obchodzono również w Gminie Dąbrówka.
W sobotę 11 listopada 2006, gdy zapadł zmrok, uczestnicy obchodów wyruszyli z pod gmachu Gminnego Centrum Kultury do kościoła.
Tam odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny. Po Mszy goście wspólnym korowodem prowadzonym przez Poczty Sztandarowe szkół i jednostek OSP oraz przez gimnazjalistów z pochodniami przemieścili się na cmentarz parafialny, gdzie uroczyście złożono kwiaty i zapalono znicze na grobie poległych żołnierzy z 1939 roku, Hołd oddano również pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, po czym wszyscy udali się do Sali widowiskowej GCK w Dąbrówce.
Wszystkich przybyłych na uroczystość przywitali: Wójt Gminy – Tadeusz Bulik oraz Pani Dyrektor Gminnego Centrum Kultury – Anna Maniecka.
Po powitaniu odbyło się wręczenie kwiatów i upominków kombatantom mieszkającym w naszej gminie: Eugeniuszowi Getka, Władysławowi Królowi, Janowi Getka, Feliksowi Getka i Stanisławowi Rucińskiemu, w wyrazach podziękowania za to, że narażali swoje zdrowie i życie za wolność naszej Ojczyzny. Stanisław Ruciński w dowód wdzięczności wyrecytował „Wiersz o Niepodległej” – zachęcając w nim do patriotyzmu i dbania o Polskę.
Następnie goście obejrzeli montaż poetycki „To jest Polska” w wykonaniu Koła Teatralnego „Pod znakiem zapytania” z Publicznego Gimnazjum w Dąbrówce.
Po tej wspaniale poprowadzonej przez gimnazjalistów „lekcji historii”, na której to niejedna osoba na sali uroniła łzę przyszedł czas na troszeczkę poezji, ale jakiej poezji…
Otóż zostały odczytane po raz pierwszy publicznie, wiersze laureatów gminnego etapu Powiatowego Konkursu Literackiego „Liryki o Niepodległej”, po czym przystąpiono do wręczenia owym laureatom nagród.
Pierwsze miejsce w kategorii: szkoła podstawowa, zajęła Anna Zagodzińska ze Szkoły Podstawowej im. C.K Norwida w Dąbrówce.
Drugie miejsce zdobył Paweł Rasiński ze Szkoły Podstawowej w Guzowate, trzecie zaś Klaudia Balcer ze Szkoły Podstawowej im. Bitwy Warszawskiej 1920 Roku w Józefowie W kategorii wiekowej: uczniowie gimnazjum, pierwszą nagrodą cieszyła się Paulina Kaczmarczyk z Publicznego Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrówce, Paulina zdobyła również pierwszą nagrodę Dekanatu Kobylińskiego. Drugie miejsce zajęła Milena Kaczmarczyk, również z Gimnazjum w Dąbrówce, trzecie miejsce przypadło też uczennicy Gimnazjum w Dąbrówce – Marlenie Patulak, która została wyróżniona w etapie powiatowym.
Serdecznie gratulujemy laureatom i oczywiście ich nauczycielom za tak wybitnych wychowanków, a kto wie czy w przyszłości nie wielkich poetów.
Po rozdaniu nagród przyszedł czas na koncert.
Tym razem Centrum Kultury miało zaszczyt gościć u siebie artystów Teatru Wielkiego:
Marię Olkisz, Krystynę Wysocką - Kochan, Jerzego Sznajdera oraz Witolda Wołoszyńskiego, którzy to zaprezentowali koncert „W hołdzie Niepodległej”.
Fortepian…sopran…mezzosopran…bass…jakże wspaniale brzmiące głosy. Mieszkańców Gminy którzy słuchali koncertu, nie trzeba było prosić by włączyli się do śpiewania, cała sala chętnie wyśpiewywała patriotyczne piosenki, a gdy artyści kończyli koncert, publiczność nie wypuściła ich bez licznych bisów.
Nasze spotkanie podniośle zakończyła wspólnie zaśpiewana pieśń:
Legiony to żebracza nuta,
Legiony to ofiarny stos,
Legiony to żołnierska buta,
Legiony to straceńców losĄ
My, Pierwsza Brygada,
strzelecka gromada,
na stos rzuciliśmy swój życia los,
na stos, na stosĄ
Michał Kamiński
|
|
|
|