Smaller Default Larger

Święto Niepodległości to jedno z najwyższych świąt dla Polaków. 11 listopada 2023 roku obchodziliśmy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Obchody rozpoczęliśmy Mszą Świętą w intencji Ojczyzny. Obecni byli na niej mieszkańcy gminy, samorząd, przedstawiciele jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz przedstawiciele szkół z terenu gminy.

W niedzielę 28 maja, w Kuźni Norwida odbyło się teatralno-muzyczne widowisko pt. „ Popieluszka”. W pięknej scenerii, przy sprzyjającej aurze i sielskiej atmosferze obejrzeliśmy spektakl stworzony przez grupę artystów na podstawie tekstu Janiny Porazińskiej. "Popieluszka" to polska wersja "Kopciuszka", w której oprócz opowieści utkanej staropolskim językiem używane były tradycyjne instrumenty ludowe: lira korbowa oraz lira strunowa, gusli, skrzypce, fujara pasterska, mazar, bęben obręczowy i inne.

26 maja na terenie Kuźni Norwida w Dąbrówce odbył się Finał I Gminnego Przeglądu Twórczości Jana Pawła II.

Honorowy patronat nad Konkursem objął JE Romuald Kamiński - Biskup Diecezji Warszawsko - Praskiej. Organizatorem był Radosław Korzeniewski - Wójt Gminy Dąbrówka, przy udziale Agnieszki Gryglas Z-cy Wójta. Eliminacje gminne  przeprowadziła Szkoła Podstawowa im Jana Pawła II w Guzowatce, nad organizacją Finału czuwało Gminne Centrum Kultury w Dąbrówce, ze wsparciem Biblioteki Publicznej. W przygotowanie Finału włączył się również Zakład Gospodarki Komunalnej.

Konkurs  obejmował 3 kategorie - recytację, poezję śpiewaną i prace plastyczną. Łącznie wzięło w nim udział aż 123 uczniów z terenu gminy Dąbrówka!  Podczas finału na scenie plenerowej zaprezentowali się laureaci kategorii recytacji i poezji śpiewanej. Prace laureatów kategorii prac plastycznych zaprezentowano w galerii Kuźni Norwida.

W poniedziałek, 8 maja, zespoły Gminnego Centrum Kultury i Gminnej Biblioteki Publicznej w Dąbrówce miały przyjemność gościć w Bibliotece Publicznej w Łochowie na wspaniale zorganizowanej wizycie studyjnej pod hasłem "Naturalnie, że Kulturalnie". Pogoda dopisała i podczas spaceru ornitologicznego, pod przewodnictwem Pana Emiliana Sito - ornitologa i fotografa, mogliśmy zobaczyć ptaki żyjące w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym. Spacer i wspólne rozmowy zaowocowały wymianami doświadczeń a jednocześnie relaksem i odpoczynkiem na łonie przyrody.

Tegoroczne obchody upamiętniające 232. rocznicę uchwalenia konstytucji 3 maja, jak co roku rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w parafialnym kościele w Dąbrówce.

„Byliśmy dokładnie nad naszą placówką odbiorczą o kryptonimie «Imbryk» położoną 15 kilometrów na północny zachód od Tłuszcza, w powiecie radzymińskim. W pewnej chwili odczuliśmy wstrząs – załoga wyrzuciła nasze kontenery, po czym samolot dokonał ostrego skrętu i ponownie nadleciał nad polanę. Zapaliło się zielone światło i nie czekając na komendę «Go!» odbiłem się rękoma od krawędzi otworu i runąłem w dół. Wyrzuciło mnie w powietrze z prędkością lecącego samolotu – przypuszczalnie było to jakieś 200 kilometrów na godzinę – po kilku sekundach szarpnęło mną silnie – znak, że spadochron się otworzył […]. Byłem zachwycony widokiem – nade mną szeroko rozpostarte wygwieżdżone niebo – pode mną jasna polana zalana księżycowym światłem. Ziemia zbliżała się do moich nóg. Wylądowałem na mazowieckim piaseczku miękko i łagodnie – miałem tak zwane ustane lądowanie, ale dla zasady zrobiłem przewrotkę. Dotknąwszy ziemi, doznałem ogromnego wzruszenia, rozpostartymi ramionami przytuliłem się do niej i ją pocałowałem […]. Oprzytomniawszy, po chwili przekręciłem klamrę spinającą pasy i uderzyłem w nią, po czym pozwoliłem, aby tracący powietrze wykładający się na ziemi spadochron ściągnął ze mnie resztki opasujących mnie taśm. Instrukcja nakazywała, aby po tych czynnościach skoczek wyjął broń i ją odbezpieczył. Nie zdążyłem tego zrobić, ponieważ znalazłem się w ramionach jakiegoś mężczyzny, który obejmował mnie mocno, ściskał i całował.

 Tak operację WELLER 2, wspominał w swojej książce  „Byłem Cichociemnym” ppor. Stefan Bałuk, ps. „Starba” – jeden ze skoczków.

W tym roku 79 rocznicę wydarzenia jak co roku świętowaliśmy w kołakowskim lesie, jednakże w nowej, dogodnej lokalizacji zarówno dla mieszkańców, uczestników jak i przybyłych  gości.

24 lutego 2022 był dniem, który zachwiał całą Europą. To wtedy rozpoczęła się inwazja putinowskiej Rosji na Ukrainę. Pamiętając to wydarzenie, razem z wójtem gminy Dąbrówka, Gminne Centrum Kultury zorganizowało widowisko filmowo-muzyczne pt. „Dusza Ukrainy”. Koncert przygotowany został przez Dianę Havryliuk. Wokalistka pochodząca z Łucka, miasta położonego w malowniczej części Wołynia, zaśpiewała ukraińskie pieśni narodowe, które przeplatane były wzruszającymi filmami obrazującymi jej kraj przed i w czasie wojny. Po koncercie zebrano pieniądze do puszek w ramach akcji „Latarki dla dzieci w Ukrainie” zorganizowanej przez Fundację Uniters.

W piątek 30.01. miało miejsce spotkanie noworoczne w nowopowstałej Kuźni Norwida, która od niedawna stała się nowym miejscem kulturalnym na mapie gminy Dąbrówka. Anna Maniecka
– dyrektor GCK, opowiedziała w jakim celu zostało stworzone to miejsce i jakie cele stawia przed Gminnym Centrum Kultury w Dąbrówce. Chcemy dać możliwość uczestniczenia mieszkańcom
w różnego rodzaju warsztatach, spotkaniach, aby zainteresowani mogli spędzać twórczo czas, rozwijać swoje pasje, udoskonalać warsztat oraz integrować się 😊

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30