Smaller Default Larger

W tym roku obchodzimy okrągłą – 80. rocznicę zrzutu żołnierzy Cichociemnych na placówkę odbiorczą „Imbryk” pod Kołakowem, która odbyła się w ramach operacji lotniczej „Weller 2”.

Warto zaznaczyć, że inicjatorem historycznych obchodów od lat są władze samorządowe gminy Dąbrówka przy udziale Gminnego Centrum Kultury.
Pamiętnej nocy załoga samolotu typu B-24 Liberator dowodzona przez kpt. Kazimierza Wünsche i pilotowana przez kpt. pil. Zbigniewa Szostaka w trzech nalotach dokonała zrzutu 4 skoczków oraz zasobników na placówkę odbiorczą „Imbryk”, zlokalizowaną na leśnej polanie pomiędzy Kołakowem, Ostrówkiem i Józefowem. Odbiorem zrzutu kierował por. Jan Górski ps. Jastrzębiec. Obecny był także komendant placówki AK Małopole por. Leon Wiśniewski ps. Wicz - nauczyciel w Karolewie i jego zastępca ppor. Tadeusz Andruszkiewicz ps. Zator – nauczyciel w szkole w Chajętach. W akcji uczestniczyło, co najmniej kilkunastu żołnierzy Armii Krajowej z terenu dzisiejszej gminy Dąbrówka. Żołnierze Cichociemni, którzy zostali zrzuceni w ramach operacji to ppor. Stefan Bałuk ps. Starba, por. Edmund Łastowski ps. Łobuz, kpt. Tadeusz Runge ps. Osa oraz kurier Henryk Waniek ps. Pływak.

Święto Objawienia Pańskiego, potocznie nazywane Świętem Trzech Króli to najstarsze święto, które obchodzone jest w kościele od IV w. po narodzeniu Jezusa. Wtedy Trzej Królowie udali się do stajenki, aby złożyć pokłon Dzieciątku. W Polsce, w 2009 zorganizowano Orszak Trzech Króli, który pierwszy raz ruszył ulicami Warszawy. Od tego czasu zaliczany jest do największych ulicznych jasełek na świecie. Polega na przejściu ulicami orszaków z królami na czele, którzy zmierzają do stajenki, by oddać pokłon nowonarodzonemu Jezusowi.
Zaintrygowani i ciekawi wyzwań, Gminne Centrum Kultury we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Dąbrówce, postanowiło podjąć wyzwanie i w tym roku przyłączyć się do organizacji tego jakże kolorowego i wesołego przedsięwzięcia.

Święto Niepodległości to jedno z najwyższych świąt dla Polaków. 11 listopada 2023 roku obchodziliśmy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Obchody rozpoczęliśmy Mszą Świętą w intencji Ojczyzny. Obecni byli na niej mieszkańcy gminy, samorząd, przedstawiciele jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz przedstawiciele szkół z terenu gminy.

W niedzielę 28 maja, w Kuźni Norwida odbyło się teatralno-muzyczne widowisko pt. „ Popieluszka”. W pięknej scenerii, przy sprzyjającej aurze i sielskiej atmosferze obejrzeliśmy spektakl stworzony przez grupę artystów na podstawie tekstu Janiny Porazińskiej. "Popieluszka" to polska wersja "Kopciuszka", w której oprócz opowieści utkanej staropolskim językiem używane były tradycyjne instrumenty ludowe: lira korbowa oraz lira strunowa, gusli, skrzypce, fujara pasterska, mazar, bęben obręczowy i inne.

26 maja na terenie Kuźni Norwida w Dąbrówce odbył się Finał I Gminnego Przeglądu Twórczości Jana Pawła II.

Honorowy patronat nad Konkursem objął JE Romuald Kamiński - Biskup Diecezji Warszawsko - Praskiej. Organizatorem był Radosław Korzeniewski - Wójt Gminy Dąbrówka, przy udziale Agnieszki Gryglas Z-cy Wójta. Eliminacje gminne  przeprowadziła Szkoła Podstawowa im Jana Pawła II w Guzowatce, nad organizacją Finału czuwało Gminne Centrum Kultury w Dąbrówce, ze wsparciem Biblioteki Publicznej. W przygotowanie Finału włączył się również Zakład Gospodarki Komunalnej.

Konkurs  obejmował 3 kategorie - recytację, poezję śpiewaną i prace plastyczną. Łącznie wzięło w nim udział aż 123 uczniów z terenu gminy Dąbrówka!  Podczas finału na scenie plenerowej zaprezentowali się laureaci kategorii recytacji i poezji śpiewanej. Prace laureatów kategorii prac plastycznych zaprezentowano w galerii Kuźni Norwida.

W poniedziałek, 8 maja, zespoły Gminnego Centrum Kultury i Gminnej Biblioteki Publicznej w Dąbrówce miały przyjemność gościć w Bibliotece Publicznej w Łochowie na wspaniale zorganizowanej wizycie studyjnej pod hasłem "Naturalnie, że Kulturalnie". Pogoda dopisała i podczas spaceru ornitologicznego, pod przewodnictwem Pana Emiliana Sito - ornitologa i fotografa, mogliśmy zobaczyć ptaki żyjące w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym. Spacer i wspólne rozmowy zaowocowały wymianami doświadczeń a jednocześnie relaksem i odpoczynkiem na łonie przyrody.

Tegoroczne obchody upamiętniające 232. rocznicę uchwalenia konstytucji 3 maja, jak co roku rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w parafialnym kościele w Dąbrówce.

„Byliśmy dokładnie nad naszą placówką odbiorczą o kryptonimie «Imbryk» położoną 15 kilometrów na północny zachód od Tłuszcza, w powiecie radzymińskim. W pewnej chwili odczuliśmy wstrząs – załoga wyrzuciła nasze kontenery, po czym samolot dokonał ostrego skrętu i ponownie nadleciał nad polanę. Zapaliło się zielone światło i nie czekając na komendę «Go!» odbiłem się rękoma od krawędzi otworu i runąłem w dół. Wyrzuciło mnie w powietrze z prędkością lecącego samolotu – przypuszczalnie było to jakieś 200 kilometrów na godzinę – po kilku sekundach szarpnęło mną silnie – znak, że spadochron się otworzył […]. Byłem zachwycony widokiem – nade mną szeroko rozpostarte wygwieżdżone niebo – pode mną jasna polana zalana księżycowym światłem. Ziemia zbliżała się do moich nóg. Wylądowałem na mazowieckim piaseczku miękko i łagodnie – miałem tak zwane ustane lądowanie, ale dla zasady zrobiłem przewrotkę. Dotknąwszy ziemi, doznałem ogromnego wzruszenia, rozpostartymi ramionami przytuliłem się do niej i ją pocałowałem […]. Oprzytomniawszy, po chwili przekręciłem klamrę spinającą pasy i uderzyłem w nią, po czym pozwoliłem, aby tracący powietrze wykładający się na ziemi spadochron ściągnął ze mnie resztki opasujących mnie taśm. Instrukcja nakazywała, aby po tych czynnościach skoczek wyjął broń i ją odbezpieczył. Nie zdążyłem tego zrobić, ponieważ znalazłem się w ramionach jakiegoś mężczyzny, który obejmował mnie mocno, ściskał i całował.

 Tak operację WELLER 2, wspominał w swojej książce  „Byłem Cichociemnym” ppor. Stefan Bałuk, ps. „Starba” – jeden ze skoczków.

W tym roku 79 rocznicę wydarzenia jak co roku świętowaliśmy w kołakowskim lesie, jednakże w nowej, dogodnej lokalizacji zarówno dla mieszkańców, uczestników jak i przybyłych  gości.

24 lutego 2022 był dniem, który zachwiał całą Europą. To wtedy rozpoczęła się inwazja putinowskiej Rosji na Ukrainę. Pamiętając to wydarzenie, razem z wójtem gminy Dąbrówka, Gminne Centrum Kultury zorganizowało widowisko filmowo-muzyczne pt. „Dusza Ukrainy”. Koncert przygotowany został przez Dianę Havryliuk. Wokalistka pochodząca z Łucka, miasta położonego w malowniczej części Wołynia, zaśpiewała ukraińskie pieśni narodowe, które przeplatane były wzruszającymi filmami obrazującymi jej kraj przed i w czasie wojny. Po koncercie zebrano pieniądze do puszek w ramach akcji „Latarki dla dzieci w Ukrainie” zorganizowanej przez Fundację Uniters.

W piątek 30.01. miało miejsce spotkanie noworoczne w nowopowstałej Kuźni Norwida, która od niedawna stała się nowym miejscem kulturalnym na mapie gminy Dąbrówka. Anna Maniecka
– dyrektor GCK, opowiedziała w jakim celu zostało stworzone to miejsce i jakie cele stawia przed Gminnym Centrum Kultury w Dąbrówce. Chcemy dać możliwość uczestniczenia mieszkańcom
w różnego rodzaju warsztatach, spotkaniach, aby zainteresowani mogli spędzać twórczo czas, rozwijać swoje pasje, udoskonalać warsztat oraz integrować się 😊

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30