Smaller Default Larger

11 listopada w Dąbrówce, podobnie jak w całej Polsce, odbyły się obchody Święta Odzyskania Niepodległości.

Image
Uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny celebrowana przez ks. Tadeusza Zielińskiego

Rozpoczęła je uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny celebrowana przez ks. Tadeusza Zielińskiego, który w okolicznościowej homilii przypomniał trudne drogi Polaków do niepodległości. W podsumowaniu rozważań zgromadzeni w Kościele parafialnym w Dąbrówce mogli usłyszeć następujące przesłanie:

"Pamiętajmy również, że wolność nie jest dana żadnemu narodowi raz na zawsze. Jeżeli chcemy, aby następne pokolenia mogły żyć w suwerennej Polsce, powinniśmy tej wolności strzec i ją pielęgnować. Mamy to szczęście, że od wielu lat nasza Ojczyzna cieszy się pokojem, i że nie musimy z nikim walczyć. Jak więc okazać mamy dzisiaj swój patriotyzm?

Image
Kinga Smolarczyk recytuje własny wiersz, napisany na konkurs Liryki o Niepodległej

Przede wszystkim wykonujmy rzetelnie nasze obowiązki: pracujmy uczciwie, właściwie wychowujmy dzieci oraz starajmy się, aby przetrwała pamięć o tych, którzy przez ponad tysiąc lat naszej trudnej historii swoją postawą przyczynili się do tego, że dziś żyjemy w niepodległej Polsce. Starajmy się również dawać przykład właściwej, obywatelskiej postawy naszej młodzieży.

Dbajmy też o miejsca pamięci, które znajdują się na naszym terenie – grób żołnierzy na cmentarzu parafialnym w Dąbrówce oraz symboliczną mogiłę żołnierzy z 1920 roku na cmentarzu sąsiedniej parafii w Józefowie. To właśnie mogiły te, jak i wiele innych mogił żołnierskich w Polsce i poza jej granicami, są fundamentem, na którym zbudowana jest wolność i suwerenność naszej Ojczyzny."

Image
Przemarsz wszystkich zgromadzonych pod pomnik Tadeusza Kościuszki i na cmentarz

Doskonałym nawiązaniem do słów homilii była recytacja wierszy poświęconych walce o niepodległość, a napisanych przez uczniów na powiatowy konkurs literacki „Liryki o Niepodległej”. Młodzi twórcy, może jeszcze trochę niewprawnie, ale za to słowami płynącymi z głębi serca, oddali hołd tym, którzy walczyli i ginęli za Ojczyznę.

Po Mszy Św. nastąpił przemarsz wszystkich zgromadzonych pod pomnik Tadeusza Kościuszki. Kolumnę otwierały poczty sztandarowe jednostek ochotniczych straży pożarnych oraz Szkoły Podstawowej w Dąbrówce, następnie maszerowali przedstawiciele władz samorządowych na czele z wójtem gminy Tadeuszem Bulikiem i przewodniczącym Rady Gminy Mirosławem Żurawskim, radni, harcerze, delegacje szkół oraz mieszkańcy Dąbrówki. Pod pomnikiem, który został odsłonięty w Dąbrówce w owe pamiętne listopadowe dni 85 lat temu, kiedy Polska odzyskiwała niepodległość, złożono kwiaty.

Image
Składanie kwiatów na grobie żołnierzy z 1939 r. przez wójta gminy Tadeusza Bulika (od lewej) i przewodniczącego Rady Gminy Mirosława Żurawskiego

Następnie udano się na cmentarz parafialny, gdzie przy grobie żołnierzy z 1939 r. odmówiono modlitwę w intencji tych, którzy zginęli w walce o niepodległość Ojczyzny. Tam również złożono kwiaty i zapalono znicze.

Obchody Święta Odzyskania Niepodległości w Dąbrówce były dla wszystkich, szczególnie zaś dla młodzieży, wspaniałą lekcją historii i tradycji narodowej. Organizowane już od kilku lat na trwałe wpisały się do kalendarza uroczystości gminnych i z roku na rok gromadzą coraz większą liczbę mieszkańców.


 
Image
Modlitwa w i intencji tych, którzy zginęli w walce o niepodległość
 
Image
Delegacje młodzieży szkolnej i harcerze na cmentarzu podczas obchodów Święta Odzyskania Niepodległości

 

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30