"Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy. Puste życie napełnia światłem, a puste serce wzruszeniem”. Tą piękną maksymą Kornela Makuszyńskiego w piątkowy wieczór 25 listopada w Dąbrówce rozpoczęły się 2 - dniowe Obchody z okazji Jubileuszu 50 – lecia działalności Gminnej Biblioteki Publicznej.
Przybyłych gości powitali gospodarze wieczoru: Wójt Gminy - Tadeusz Bulik oraz Dyrektor Gminnego Centrum Kultury – Anna Maniecka. Następnie Dyrektor GCK przybliżyła wszystkim kilkudziesięcioletnią historię placówki.
Oficjalne otwarcie Biblioteki Publicznej nastąpiło w 1955 r., stąd Jubileusz 50 – lecia, wtedy bowiem założono księgi inwentarzowe, ale tak naprawdę tradycja Bibliotek w gminie Dąbrówka sięga ponad 80 lat. (Zainteresowanych dziejami Biblioteki Publicznej odsyłamy na stronę internetową UG, do działu Kultura).
W swoim wystąpieniu Dyr. Biblioteki podkreśliła ogromny wkład ze strony władz państwowych i samorządowych w powstanie i rozwój placówek bibliotecznych na terenie gminy oraz podziękowała byłym i obecnym władzom Gminy Dąbrówka, na czele z Wójtem, Radą Gminy i Komisją Kultury za dotychczasowe działania na rzecz upowszechniania książki i czytelnictwa, za okazywane zrozumienie i wsparcie.
Wójt Gminy wspólnie z Dyr. Biblioteki wręczyli listy gratulacyjne oraz kwiaty wszystkim byłym i obecnym pracownikom Biblioteki. Pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe otrzymali również najbardziej aktywni czytelnicy. Wśród dorosłych czytelników wyróżniono: Bożenę Królik, Krystynę Malinowską, Ewę Turek, Dorotę Gawrońską, Jolantę Jankowską, Justynę Dudek, Bożenę Kinas, Grażynę Wójcik, Barbarę Kamińską, Marię Skłodowską. Wśród młodzieży najwięcej książek przeczytali: Natalia Jadacka, Karolina Zagrodzińska, Magda Zagrodzińska, Anna Zając, Aleksandra Turek, Olga Pakuła, Katarzyna Ziółkowska, Konstancja Zawadzka, Izabela Nowak.
Nie obyło się bez toastu. Pan Wójt, przy lampce szampana życzył Bibliotece wielu kolejnych lat działalności, nieustannego rozwoju oraz szerokiego grona aktywnych czytelników. Wielką niespodzianką był piękny tort w kształcie książki - prezent od Państwa Haliny i Stanisława Augustyniaków z Dąbrówki, właścicieli firmy produkującej ciasta domowe.
Gościem specjalnym uroczystości jubileuszowych była jedna z najbardziej popularnych obecnie powieściopisarek polskich - Marta Fox. W swoich powieściach opowiada o miłości, tęsknocie, o problemach dojrzewania współczesnej młodzieży. Pierwszą książkę napisała, aby zachęcić swoją trzynastoletnią córkę do czytania. Odniesiony sukces był motywacją do napisania kolejnych części. W ten sposób powstała seria "Agaton – Gagaton", w której prototypami bohaterek są córki autorki.
Autorka bardzo żywiołowo opowiadała o sobie i swojej przygodzie z piórem. Przeczytała również fragmenty najnowszej powieści dla dorosłych czytelników pt.: "Święta Rito od Rzeczy Niemożliwych". Inspiracją do napisania tej historii była piękna włoska Święta od rzeczy beznadziejnych. Na koniec spotkania Marta Fox podpisywała swoje książki.
W przerwach między kolejnymi punktami programu goście mieli możliwość zwiedzania Biblioteki. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się wystawa, kroniki oraz pamiątki obrazujące jej działalność.
Punktem kulminacyjnym wieczoru był "Kabaret liryczny" w wykonaniu Barbary i Jacka Bursztynowiczów, z oprawą muzyczną Janusza Tylmana.
Jak sami zapowiedzieli "było trochę do śmiechu, trochę do wzruszeń, od Sasa do lasa, ale za to z sercem". I rzeczywiście, w tym kabarecie więcej było zadumy, nostalgii i refleksyjnego śmiechu niż ostrej satyry na rzeczywistość. Na czas ich występu publiczność przeniosła się do małej kawiarni na Francuskiej 6, gdzie zwykle podejmują swoich gości.
Tradycją wieczorów na Saskiej Kępie jest Gość Specjalny. Tego wieczoru była nim Joanna Stefańska – Matraszek, solistka z Opery Kameralnej w Warszawie, w wykonaniu której usłyszeliśmy piękne, romantyczne pieśni o miłości.
Z pewnością wszyscy długo będą pamiętać ten występ. Pomimo chłodnego wieczoru rozgrzał on serca widzów i pozostawił niezapomniane wrażenia, czego wyrazem były gromkie brawa i owacje na stojąco.
Sobota 26 listopada upłynęła pod znakiem wesołej zabawy.
O godzinie 13.00 rozpoczęło się spotkanie dla dzieci w wieku od 4 do 9 lat. Bajki H. Ch. Andersena czytali: Agnieszka Litwin – lekarz pediatra oraz Tadeusz Bulik – Wójt Gminy. Dzieci z uwagą śledziły losy głównych bohaterów, a na zakończenie wykonały przepiękne kolorowe ilustracje. W celu integracji grupy maluchy wzięły udział w znanych zabawach ruchowych. Nie zabrakło oczywiście konkursów i zgadywanek, w których mali czytelnicy wykazali się rzetelną wiedzą dotyczącą bajek, nie tylko Andersena, ale wielu innych autorów literatury dziecięcej. Najmłodszym i najbardziej aktywnym czytelnikom wręczono dyplomy i nagrody.
Wyróżniono: Dominikę Przybysz, Ewę Rurarz, Ewę Kamińską, Łucję Dąbrowską, Aleksandrę Mędrzycką, Karolinę Banasiak, Karolinę Wojtaszek, Olę Podgórną, Klaudię Gmurczyk, Magdę Augustyniak i Anię Malinowską.
Jednym z punktów programu była również urocza inscenizacja pt. "Eko – to nasz znak" w wykonaniu dzieci z Samorządowego Przedszkola w Dręszewie.
Na zakończenie spotkania "małe, co nie co", czyli słodkie bułeczki przekazane przez właścicieli Piekarni "Żytnia" w Dąbrówce.
W godzinach popołudniowych odbyła się projekcja filmu "Madagascar", a wieczorem zgodnie z tradycją dyskoteka andrzejkowa dla młodzieży.