Na jedno popołudnie pub nad Bugiem w Kuligowie zamienił się w festiwalowy amfiteatr, który gościł regionalne i zagraniczne zespoły ludowe.
Odbywające się 3 sierpnia spotkanie z folklorem przyciągnęło wielu mieszkańców gminy Dąbrówka. Miało ona formę rodzinnego pikniku, który stał się okazją do prezentacji lokalnej działalności kulturowej.
Spotkanie z rodzimym folklorem rozpoczęło Koło Gospodyń Wiejskich z Chajęt, następnie wystąpiły „Chruścielanki” z miejscowości Chruściele. Najmłodszy zespół w gminie propagujący lokalną kulturę „Czerwone korale” z Kuligowa zaprezentował układy taneczne i choreografię do muzyki ludowej. Występy lokalnych zespołów zakończyły „Dąbrowianki” prezentujące własne piosenki w ludowej stylizacji
Organizatorzy biesiady: wójt Gminy Dąbrówka Tadeusz Bulik i dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Dąbrówce Anna Maniecka, korzystając z nadażającej się okazji zaprosili do Kuligowa uczestników II Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego Warsfolk 2006.
W czasie, gdy publiczność podziwiała występy swoich sąsiadów, goście z Ukrainy i Korei poznawali walory przyrodnicze najbliższej okolicy. Rejs po rzece Bug zorganizowany przy wsparciu OSP w Kuligowie, był dla artystów nie lada atrakcją.
Ukrainę reprezentował Teatr „Hols” („Głos”) z Czerwińska, który oczarował publiczność przepięknymi, autentycznymi strojami ludowymi pochodzącymi z przełomu XVIII i XIX wieku. Mięliśmy okazję obejrzeć w ich wykonaniu festiwalowy spektakl „Starożytne pieśni ukraińskie” wykorzystujący formy teatralne i muzyczne do zaprezentowania obrzędów i obyczajów ludowych Ukrainy. Wszyscy aktorzy obdarzeni byli znakomitymi glosami, które budziły ogólny podziw.
Goście z miejscowości Daejon- Zespół Tańca Koreańskiego „ Chungnam Art High School Korean Dance Troupe” przybliżyli nam, jakże dla Polaków egzotyczną, tradycję tańca koreańskiego. W skład 24 osobowego zespołu weszły tancerki w wieku od 17 do 19 lat, które swym zwiewnym tańcem połączonym z synchroniczną gra na instrumentach wprawiły w zachwyt niejednego mieszkańca Kuligowa. Widowiskowy taniec z wachlarzami stał się punktem kulminacyjnym spotkania z folklorem, pozostawiającym niezapomniane wrażenie.
Gdy cześć oficjalna dobiegła końca, wszyscy artyści zostali zaproszeni przez organizatorów na uroczystą kolację w Gminnym Centrum Kultury w Dąbrówce. Tam do późnych godzin wieczornych wśród muzyki i pieśni ludowych wymieniano się doświadczeniami i bliżej poznawano.
Spotkanie pod hasłem „Folklor w Krainie Bugu” stało się okazją do przybliżenia wszystkim lokalnej kultury i zapoznania się z jakże różnorodnym folklorem prezentowanym przez zagranicznych gości. Miejmy nadzieję, ze ta wspólna biesiada zapoczątkuje cykliczne spotkania z folklorem, o którym w dobie rozwoju cywilizacji tak często zapominamy.