Smaller Default Larger

29. września 2011 roku uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych ze szkół podstawowych z terenu gminy Dąbrówka wzięli udział w projekcie „Ginące zawody” realizowanym na terenie skansenu w Kuligowie. Miejsce to zachwyciło wszystkich swoim niepowtarzalnym klimatem. Chaty pokryte strzechą, starodawne urządzenia rolnicze oraz drewniane rzeźby sprawiały wrażenie jakby czas zatrzymał się tu w miejscu. Skansen wydaje się jakby skryty w otoczeniu drzew, przez co w jednej chwili można znaleźć się jakby w krainie „Starej baśni”.


Celem spotkania było przypomnienie młodzieży o dawno już zapomnianych zawodach, w których trudnili się ludzie w przeszłości. Mowa tu o kowalstwie, wikliniarstwie, garncarstwie, rymarstwie czy powroźnictwie. Każda chata, a szczególnie jej wnętrze robiło duże wrażenie na zwiedzających. Dzieci miały okazję nie tylko usłyszeć o stylu życia jaki prowadzono kilkadziesiąt lat temu w polskich wsiach, ale także na własne oczy zobaczyć, a nawet dotknąć przedmioty użytkowe, którymi posługiwano się w tamtych czasach. Warto tu dodać, że właściciel skansenu, pan Wojciech Urmanowski, zebrał niemałą kolekcję starych przedmiotów - maszyn do szycia, krosien, wozów, ogromnych skórzanych skrzyni, zegarów czy urządzeń jakimi posługiwali się rolnicy.


Największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty wycinanki ludowej. Każdy z wielkim zapałem starał się stworzyć piękne, małe dzieło, które będzie zdobiło tablicę szkolną. Dzieci mogły spróbować także swoich sił w lepieniu glinianego naczynia na kole garncarskim oraz modelowaniu w glinie. Mimo iż pogoda nikogo nie rozpieszczała, urok miejsca i pracujący w skansenie ludzie na różne sposoby rozgrzewali małych odkrywców. Hitem dnia była „rakieta” pani prowadzącej warsztaty wycinanki. Dzieci stojąc w kole, zaczynały głośno klaskać, aby zaraz wyskoczyć w górę z głośnym „Hura!”. Po takiej rozgrzewce, każdy z uśmiechem na twarzy i rumianymi policzkami mógł, nie myśląc już o zimnie, oddać się kolejnym atrakcjom przygotowanym na ten dzień.


Nie lada wyzwaniem było tkanie oraz obróbka lnu. Z wielkim zaciekawieniem każdy siadał przy krośnie, próbując tkać kolorowy chodnik. Nie mniej twórczym zajęciem było malowanie motywów folklorystycznych na glinianych dzbaneczkach, które stały się pięknymi pamiątkami z wizyty w Skansenie nad Bugiem. Na koniec, każdy z uczestników dostał dyplom pamiątkowy, wręczony przez panią Annę Maniecką, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Dąbrówce oraz pana Wojciecha Urmanowskiego. Wszystkie dzieci były zadowolone ze swoich niepowtarzalnych prac, a wizytę w skansenie na pewno będą mile wspominać przez długi czas.

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30