Smaller Default Larger
Image„Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać następnym wspólne dobro – Ojczyznę”
Jan Paweł II
Gminne Centrum Kultury w Dąbrówce w maju tego roku zwróciło się do mieszkańców z apelem o pomoc w realizacji projektu „Ocalić tożsamość”. Miał on na celu poznanie i przybliżenie historii gminy Dąbrówka – naszej małej ojczyzny, naszego miejsca na ziemi.

Gminne Centrum Kultury w Dąbrówce w maju tego roku zwróciło się do mieszkańców z apelem o pomoc w realizacji projektu „Ocalić tożsamość”. Miał on na celu poznanie i przybliżenie historii gminy Dąbrówka – naszej małej ojczyzny, naszego miejsca na ziemi. Zainteresowanie i odzew był natychmiastowy. Mieszkańcy przeszukali domowe zakamarki, szuflady, komody i udostępnili dokumenty, rodzinne fotografie, często już zniszczone przez upływający czas. Zebrano około 470 zdjęć, które poddano profesjonalnej archiwizacji – skanowaniu, retuszowaniu i skatalogowaniu. Powstał z tego ciekawy materiał, który koniecznie trzeba było udostępnić szerszej publiczności.
ImageI tak oto doszło do powstania wystawy „Ocalić tożsamość”, której wernisaż odbył się 25 paĽdziernika. Wystawa powstała dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Mazowieckiego, Samorządu Gminy Dąbrówka oraz lokalnych przedsiębiorstw i instytucji. Organizatorów bardzo ucieszyła tak duża frekwencja, szczególnie ze strony samych mieszkańców gminy Dąbrówka. Wieczór zyskał szczególną oprawę dzięki nostalgicznemu występowi Barbary Abramowicz, sopranistki Opery Kameralnej w Warszawie. Artystka przy akompaniamencie Justyny Grzegorczyk (skrzypce) i Beaty Górskiej (pianino) wykonała utwory z okresu międzywojennego.

ImageNa wystawie zaprezentowana jest tylko część zebranych zdjęć. Fotografie z początku XX wieku, z lat 20, 30, 40 i 50- tych. A na nich ludzie, którzy rodzili się, mieszkali, uczyli, pracowali i umierali w tym samym miejscu, w którym my dziś żyjemy. Ukazano momenty narodzin, wesela i pogrzeby. Zatrzymane są w kadrze chwile zwykłego codziennego życia, jak i te odświętne. Ciekawym pomysłem są zdjęcia przedstawiające obecny wygląd charakterystycznych miejsc naszej gminy. Dzięki tym samym ujęciom, możemy porównać jak zmieniła się architektura i krajobraz.

Wystawa jest tylko pierwszym etapem całego projektu. W planach Gminnego Centrum Kultury jest jeszcze wydanie publikacji i stworzenie galerii internetowej pokazującej historię gminy Dąbrówka. Mamy świadomość, jak wiele cennych pamiątek znajduje się jeszcze w naszych domach, i ile ważnych informacji odchodzi w zapomnienie wraz z ludĽmi. Dlatego zwracamy się z prośbą o przeszukanie rodzinnych zbiorów i udostępnienie nie tylko fotografii, ale również dokumentów, wycinków prasowych, notatek. Wszystkiego tego, co pozwoli ocalić tożsamość, ocalić świat naszych dziadów i pradziadów od zapomnienia.

ImageNie pozostańmy głusi na apel i pomóżmy w tworzeniu niezwykłej pamiątki dla potomnych. Pozostawmy po sobie ślad godny kontynuacji następnych pokoleń.

Gminne Centrum Kultury w Dąbrówce składa serdeczne podziękowania Marii i Tadeuszowi Krzyżanowskim z Dąbrówki, Bankowi Spółdzielczemu „Wyszków”, Andrzejowi Prokopowiczowi z Tłuszcza, Ewie Wojsznis Borkowskiej z Dąbrówki, Wiolettcie i Adamowi Korzeniewskim z Kowalichy, Tadeuszowi Bulikowi z Dąbrówki, Halinie i Krzysztofowi Królikom z Laskowa oraz Ewie i Krzysztofowi Sadowskim z Karpina za okazane zrozumienie i wsparcie finansowe. Szczególne podziękowania składamy Jackowi Krzyżanowskiemu za inspirację i pomoc w realizacji wystawy, a także mieszkańcom gminy Dąbrówka za udostępnienie swoich rodzinnych fotografii i za wszelkie informacje , które pomagają nam w odtworzeniu historii naszej gminy.

Zapraszamy wszystkich do obejrzenia wystawy, która czynna jest do 6 listopada w poniedziałek, środę i piątek od 8.00 do 16.00, we wtorek i czwartek od 8.00 do 18.00.

m.k.

Image Image
Image Image
Image Image
Image Image
Image Image
Image Image
Image Image
Image Image

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31