Smaller Default Larger

„MUSICA DA CAMERA - DAWNE TAŃCE I MELODIE”

Wykonawcy:
Marcin SOCHAN - skrzypce barokowe
Agnieszka MAZUR - obój barokowy
Maria WILGOS/ Klaudyna ŻOŁNIEREK - lutnia, teorba, gitara barokowa
Grzegorz ZIMAK - viola da gamba

Nowy cykl „Spotkań z Muzyką” otworzył koncert z udziałem kameralnego zespołu specjalizującego się w wykonawstwie muzyki dawnej, który przeniósł uczniów ze Szkoły Podstawowej im. C.K. Norwida w Dąbrówce w odległe czasy muzycznego baroku, epoki, którą w muzyce śmiało można nazwać przełomową. Wtedy bowiem ukształtował się system tonalny, który stał się fun¬damentem muzyki na kilka wieków, wykrystalizowały się stosowane do dziś formy muzyczne, jak sonata, suita, czy koncert, wtedy też - pod wpływem niezwykłego rozwoju budownictwa instrumentalnego - muzyka pisana na instrumenty po raz pierwszy przewyższyła ilościowo muzykę wokalną, implikując zarazem niespotykany rozwój instrumentalnego wirtuozostwa.


W koncercie przedstawiono instrumenty charakterystyczne dla tej epoki - lutnię, violę da gamba, obój oraz barokowe skrzypce; pokazano dawne sposoby gry, a przede wszystkim zaprezentowano różnorodne formy muzyczne - od ilustracyjnych miniatur, poprzez popularne ówcześnie tańce, układające się w barokową suitę, aż po koncert solowy.


Artyści opowiedzieli o tym, jak muzykowano w XVII-wiecznej Europie, jakie tańce były wtedy w modzie i na jakich instrumentach, dzisiaj już rzadko spotykanych, grano w dworskich i pałaco¬wych komnatach. Wszak „musica da camera" znaczy dosłownie „muzyka komnatowa".


W programie koncertu znalazły się kompozycje samych największych mistrzów muzycznego baroku - poczynając od Bacha i Handla, poprzez Vivaldiego, Corellego, Telemanna, Purcella, mistrzów francuskich, aż po naszego Adama Jarzębskiego, kompozytora, który był też budow¬niczym królewskim i autorem pierwszego przewodnika po Warszawie. Usłyszymy fragmenty barokowych sonat, koncertów, sinfonii orkiestrowych, suit tanecznych oraz rozmaite miniatury na różne zestawy instrumentów, a także zabrzmiała muzyka grywana w królewskich komnatach - do słuchania i do tańca, w czasie obiadów, towarzyskich spotkań i wizyt dostojnych gości. Dodatkową atrakcją był pokaz gry na instrumentach, jakich uży¬wano przed wiekami.

001
001
002
002
003
003
004
004
005
005
006
006

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30