Zamysłem organizatorów było nadanie lokalnego charakteru uroczystości. Wójt Radosław Korzeniewski w swoim przemówieniu podkreślił, że cichociemnych odbierali żołnierze Armii Krajowej – wśród nich dziadek posła Piotra Uścińskiego i obecnego zastępcy wójta Zenona Zadróżnego – mieszkańcy gminy.
Kuźnia bohaterów
Kim byli cichociemni? W jaki sposób byli szkoleni? Czy ich życiorysy były szczególne, inne niż żołnierzy regularnych jednostek? Czym się wyróżniali? O tym mogli się dowiedzieć uczniowie dąbróweckich szkół, w których odbyły się spotkania z przedstawicielem Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej oraz z Fundacji SPRZYMIERZENI z GROM.
Spotkania z dziećmi i młodzieżą oraz projekcje filmowe dotyczące bohaterów poprzedziły główne obchody 73 rocznicy zrzutu żołnierzy cichociemnych na placówkę „Imbryk” w kołakowskim lesie. Pan Bogdan Rowiński z Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK spotkał się z uczniami szkół w Guzowatce i Józefowie. Opowiadał o żołnierzach cichociemnych, prezentował ich sylwetki. Wcześniej młodzież, a także mieszkańcy gminy Dąbrówka mogli obejrzeć film dokumentalny pt. Cichociemni, którego projekcja odbyła się w Gminnym Centrum Kultury w Dąbrówce.
O szkoleniach, jakie przechodzili cichociemni spadochroniarze opowiadał też film „Kuźnia bohaterów”. Atrakcyjny w formie przekaz łączący dokument z animacją, dąbrówecka młodzież mogła obejrzeć dzięki Panu Tomaszowi Maziarzowi z Action Academy, który udostępnił film Fundacji SPRZYMIERZENI z GROM. Pan Grzegorz Wydrowski, Prezes Fundacji skupiającej byłych żołnierzy Jednostki Wojskowej GROM, opowiadał dzieciom i młodzieży o Jednostce Specjalnej GROM, jej związku z Cichociemnymi, którzy są pierwszymi polskimi jednostkami specjalnymi oraz zaprezentował kilka krótkich filmów o szkoleniach, jakie przechodzą żołnierze jednostki GROM.
Placówka Imbryk
Główne uroczystości odbyły się 29 kwietnia w Kołakowie. Tu na polanie w 1944 roku wylądowali czterej żołnierze cichociemni. Miejsce zrzutu nosiło kryptonim „Placówka Imbryk”.
Wśród oficjalnych gości 73. rocznicy byli m.in.: Łukasz Kudlicki, dyrektor gabinetu politycznego Ministra Mariusza Błaszczaka; płk. Piotr Gąstał, były dowódca Jednostki Specjalnej GROM; Mirosław Widlicki, członek Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a także Piotr Uściński, poseł na Sejm RP i wnuk żołnierza AK Mariana Zadróżnego, który w 1944r. w kołakowskim lesie odbierał cichociemnych. Byli także burmistrzowie i radni okolicznych gmin i powiatów, strażacy, sołtysi gminy Dąbrówka i – przede wszystkim – mieszkańcy gminy, którzy na uroczystości przyszli całymi rodzinami.
Duchowieństwo reprezentowali ks. prałat Andrzej Legutko, proboszcz parafii z Józefowa oraz ks. proboszcz Zbigniew Kloch z Kuligowa.
Wśród drzew kołakowskiego lasu rozwieszono zdjęcia z krótkimi biogramami zarówno cichociemnych jak i tych, którzy na nich czekali w kwietniowa noc 1944 roku. Obchody prowadził mieszkaniec gminy, student WAT kpr pchor. Damian Stankiewicz.
Oficjalne delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem upamiętniającym zrzut.
W hołdzie cichociemnym
Całość uroczystości rozgrywała się na kilku polanach lasu. Organizatorzy w umiejętny sposób zaangażowali w uczestnictwo wszystkie pokolenia. Najmłodsi wraz z rodzicami przeżywali duże emocje startując w biegu.
- Każdy poprzez udział w biegu oddaje symbolicznie hołd cichociemnym i żołnierzom Armii Krajowej – mówi Anna Maniecka, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Dąbrówce, współorganizatora imprezy. – Nie przyznawaliśmy miejsc. Każdy uczestnik otrzymał specjalnie zaprojektowany pamiątkowy medal oraz grę planszową o tematyce historycznej. Gry ufundował IPN - partner obchodów.
Bardzo widowiskowe skoki spadochronowe wzbudziły powszechny aplauz. Tę część obchodów przygotowali członkowie Fundacji SPRZYMIERZENI z GROM. Fundacja ta, na czele z prezesem Grzegorzem Wydrowskim, już po raz drugi bardzo aktywnie włączyła się w organizację uroczystości.
Po zakończeniu skoków mieszkańcy, goście, wszyscy uczestnicy obchodów wykonali pamiątkową fotografię. To już tradycja tych uroczystości, że goście nie tylko obserwują, ale i aktywnie włączają się w to, co dzieje się podczas rocznicy. W 2014 roku powstała pamiątkowa fotografia wszystkich obecnych na obchodach na tle biało-czerwonej flagi z napisem „Żołnierze niezłomni. Kołaków’44. Pamiętamy”. W roku ubiegłym ułożono ze zniczy GAPĘ – znak cichociemnych. W tym roku mieszkańcy i goście zostali zaproszeni do pamiątkowej fotografii z napisem „Placówka Imbryk”.
Obchodom towarzyszyły historyczne wystawy, m.in. wystawa Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej poświęcona cichociemnym, wystawa Biura Historii i Tradycji Policji Komendy Głównej Policji, wystawa sprzętu i umundurowania żołnierzy Jednostki Wojskowej GROM. Wszystko zainscenizowane wśród drzew kołakowskiego lasu robiło niesamowite wrażenie.
Po zapadnięciu zmroku wystartował 2 Nocny Bieg Terenowo -Przełajowy w kategorii open. A po jego zakończeniu wszyscy podziwiali pokaz laserowy i animację świetlną; na niebie przedstawiono trasę przelotu Liberatora - samolotu, który transportował żołnierzy cichociemnych – z Brindisi (Włochy) przez Belgrad, Budapeszt, Kraków, Warszawę, Radzymin do Kołakowa.
Wójt Gminy Dąbrówka, Radosław Korzeniewski dziękuje:
- Panu Ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi za objęcie obchodów honorowym patronatem;
- Współorganizatorom: Gminnemu Centrum Kultury i Gminnej Bibliotece Publicznej w Dąbrówce, Fundacji SPRZYMIERZENI z GROM na czele z prezesem Grzegorzem Wydrowskim, Annie i Bogdanowi Rowińskim z Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej, Arturowi Wolskiemu z Fundacji „Skrzydła Chwały”;
- Darczyńcom: Fundacji PGNiG, Fundacji PKO BP;
- Partnerom: Instytutowi Pamięci Narodowej, Biuru Historii i Tradycji Policji KGP, Międzyszkolnemu Uczniowskiemu Klubowi Sportowemu „MUKS” w Dąbrówce, Publicznemu Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrówce, Klubowi Historycznemu im. Armii Krajowej w Radzyminie, I Liceum Ogólnokształcącemu PUL w Wołominie;
- Partnerom technicznym, firmom DRONPORT oraz J.D. Inżynieria Ruchu;
- Patronom medialnym: TVP3 Warszawa, Policja 997, W Sieci Historii, Radiu Fama, Kurierowi W, Mojej Gazecie Regionalnej, Życiu Powiatu na Mazowszu, Expressowi Tłuszcz
- Serdeczne wyrazy podziękowania dla:
- ppłk. dr inż. Mariusza Chmielewskiego, kpr pchor. Damiana Stankiewicza,
- jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych,
- właścicieli działek za udostepnienie terenu na przeprowadzenie imprezy,
- Mariusza Misztala -radnego miejscowości Kołaków oraz Tomasza Jaworskiego –sołtysa
- pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej, pracownikom UG oraz wszystkich, którzy wzięli udział w obchodach i tak licznie przybyli do kołakowskiego lasu .